Pasta Cila Nedir?

Pasta Nedir?

Pasta aslında sıvı bir zımpara işlemi; fiziksel ve kimyasal olarak bir nevi boya çözücüdür.

Pastanın bizi ilgilendiren kısmı ise daha çok zemin üzerindeki ufak çizikler ve deformasyonlar. Zaman içerisinde tekne yıkanırken kullanılan fırçaların yarattığı tahribat, güneşin matlaştırması ve seyir esnasında yada çeşitli nedenlerle maruz kalınan deniz suyu gibi nedenlerle teknenin rengi ilk gününden oldukça farklı bir hal alır. İşte bu durumlarda da tekneyi baştan başa boyatmak yerine pasta işlemi ile boyanın veya celkotun üst katmanının seyreltilip bu deformasyonların giderilmesi ve çiziklerin kapatılabilmesi mümkün olmaktadır.

Cila Nedir?

Cila, hem bir parlatıcı hem de bir koruyucudur. Boya üzerinde görünmeyecek derecede ince ve şeffaf bir katman oluşturmak amacıyla yapılır ve genellikle 3-4 ay süre ile etkilidir. Bu katman su lekesi tutma süresini uzatır ve dış etkenlerden korur, hem de boyanın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta ve cila işlemi yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında birbirinden tamamen farklı iki ayrı uygulama. Ancak sürekli birlikte anılmalarının nedeni ise pasta yapıldıktan sonra çok hafif de olsa matlaşan boyanın daha canlı görünebilmesi için cila işlemine de gerek duyulması. Ancak 3-4 ay ara ile sürekli olarak cila yapmanız için elbette pasta yapmanıza gerek yok.

Pasta ve cila yapmak için öncelikle teknenin tüm tozlardan ve kirden arındırılması için yıkanması ve kurutulması gerekiyor. Zira pasta bir zımpara görevi göreceği için yüzey üzerindeki parçalarla birlikte boyaya daha çok zarar vermesi olası. 

Vernik Nedir?

Vernik Nedir ?
Vernik ahşap zeminlerin nemlenmesini, aşınmasını ve çürümesini engelleyen koruyucu katman olarak kullanılan sıvı bir çözeltidir. Vernik Nasıl Üretilir ?
Klasik vernik üretimi reçinenin ve yağın karıştırılması ile başlar. Ardından oluşturulan saf vernik sürülebilir olması için tiner ile çözülür.

Devamı

Tekne Bakımı Neden

Güzel, güneşli yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde tekne sahipleri yavaş yavaş teknelerini karaya çekmeye başladılar. Bazı tekne sahipleri de teknelerinin limanda emniyetli ve uygun bir şekilde kışlaması için gerekli tedbirleri almaktalar. Bu yazımızın, henüz teknelerini kışlama pozisyonuna almamış olanlar için daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Devamı

Boya Nedir?

En temel malzememiz kuşkusuz kullanacağımız boya. Boya nedir, temel özellikleri nelerdir? Boya uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve o yüzeyler üzerinde koruyucu bir tabaka meydana getiren malzemedir. Genel ve basit hali ile bu şekilde tarif edilen boya, uygulama yerine göre cinsi, kullanma şekli gibi çeşitli farklılıklar gösterir. Bir boya ancak doğru ve uygun ...

Devamı

Antifouling Boyalar

Bu tür boyalar, fouling organizmaları dediğimiz; insan tarafından yapılmış araç ve gereç yüzeyleri üzerinde tutunan ve gelişen bitkisel ve hayvansal organizmalar topluluğunun üzerinde bulundukları araçlara ve gereçlere zarar vermelerini engellemek için bu canlıların barınamadığı ortamlar oluşturur. Aslında olay bu kadar basit değildir.

Devamı

Pasta Cila Nedir?

Pasta Nedir?
Pasta aslında sıvı bir zımpara işlemi; fiziksel ve kimyasal olarak bir nevi boya çözücüdür.
Pastanın bizi ilgilendiren kısmı ise daha çok zemin üzerindeki ufak çizikler ve deformasyonlar. Zaman içerisinde tekne yıkanırken kullanılan fırçaların yarattığı tahribat, güneşin matlaştırması ve seyir esnasında yada çeşitli nedenlerle ...

Devamı

Boya Nasıl Yapılır

Eski Boyalı Ahşap Yüzeylerin Boyanması
Yüzey hazırlığı ve temizliği: Eski boya artıkları ve yosunlar temizlenir. Temizleme işlemi için, daha önce boyama aletlerinde anlattığımız yöntemlerle; ıspatula, jet motoru, iskarpela, sistre gibi boya kazıyıcılar, gerektiği yerlerde de boya sökücü kimyasallar kullanılarak temizlik işlemi yapılır.En son, boyamadan önce boyanacak yüzey tinerli ...

Devamı

Jelkot Nedir?

Jelkot, kompozit yada cam elyaf destekli plastik malzemelerin üst katmanını oluşturan ve yüzeyin görüntü kalitesini artıran ve dış ortam dayanıklılığını üst seviyelere çıkaran malzemedir. Jelkotlar genel olarak epoksi ve poliester reçine esaslıdır. Poliester reçineler kimyasal olarak modifiye edilerek jelkotlar oluşturulur, fırça yada püskürtme yöntemi uygulanır.

Devamı

Ozmozdan Nasıl Korunulur?

Ozmoz, her yıl yapılan periyodik bakımlar ile erken fark edilebilir ve oluşması geciktirilebilir.
Aşağıdaki uygulamalar ile ozmoz oluşumuna karşı oldukça etkin bir güvenlik önlemi alabilirsiniz;
• Teknelerinizi her yıl en az 4-5 gün karaya alın ve yıllık bakımlarını yapın.
• Üzerlerindeki eski zehirli boyayı ...

Devamı

Sikaflex nedir?

Sikaflex poliüretan bazlı, tek komponentli, bir çok yüzeye kolayca yapışan, nem ile kürlenerek teknede sızdırmaz conta görevi gören marin mastiğidir.Bu ürün esnek yapısıyla teknenizdeki bağlantı noktalarında elastik yapıştırma sağlar ve bu sayede hem iç hem de dış mekanlarda vibrasyonu önleyerek ses yalıtımına katkı sağlar.Ahşap ve metal bazlı yüzeylerin yanında, seramik...

Devamı

Karina Zehirli Boyası

Karina geminin sürekli su ile temas edilen bölümüne verilen isimdir. Sürekli tuzlu suyun etkisine maruz kalan geminin karina bölgesini boyamada antifouling (zehirli) isimli boyalar kullanılır.
Neden antifouling (zehirli) boya kullanılır?
Denizde yaşayan canlıların bir kısmı hayatını sürdürebilmek için sert bir yüzeye tutunmak zorundadır.

Devamı