Antifouling Boyalar

Bu tür boyalar, fouling organizmaları dediğimiz; insan tarafından yapılmış araç ve gereç yüzeyleri üzerinde tutunan ve gelişen bitkisel ve hayvansal organizmalar topluluğunun üzerinde bulundukları araçlara ve gereçlere zarar vermelerini engellemek için bu canlıların barınamadığı ortamlar oluşturur. Aslında olay bu kadar basit değildir. Organizmaların verdiği zararları kapsayan ve kesin bir biyolojik kavramdan ziyade konuya önem kazandıran pratik bir terim olarak "fouling organizmaları” terimini kullanmaktayız. Bununla birlikte bu terim bütünüyle biyolojik bir olayı ifade eder. Yüzeyin ağaç olması durumunda, foulingle birlikte ağaç delici organizmalar tarafından meydana getirilen "biyolojik delinme” olayı oluşur. Dolayısıyla çoğu kere bu iki konu birlikte anılır. Fouling olayının dünya lisanlarında anılışı "kirletici” veya "tutunucu” organizmalar şeklindedir. Denizci dilindeki Türkçe karşılıkları ise "yosunlaşma”, "sakallanma”, "kabuklanma” veya "kışırlanma”dır. Örneğin biz gemi makine mühendisleri, kulerlerde meydana gelen bu olay için "kışırlanma" tabirini kullanırız. Bizim teknelerimizde meydana gelen ve bizi her sene masrafa sokan olay da bilimsel adıyla "tekne karinası foulingi”dir. Teknelerin tarihte ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerden itibaren bu konu hep önem arz etmiştir. Teknenin ömründen hızına kadar pek çok sorunlara neden olan bu olay, antifouling boyalar kullanılarak önlenmeye çalışılmaktadır. Antifouling boyalar fouling organizmalarına yönelik yapıldığı ve fouling organizmaların da çeşitli sularda faklılık arz ettiği düşünülürse, farklı sularda farklı antifouling boyalar kullanılması gerekebilir. Fouling organizmalar Karadeniz’de, Marmara’da, Akdeniz’de de farklılıklar gösterir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Hidrografi ve Oşinografi Komutanlığı'nın bu konuda yayınlamış olduğu "Türkiye Limanlarında Fouling ve Boring Organizmalar” adı altında bir inceleme kitabı mevcuttur. Konu ile ilgili olarak bu kaynaktan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Antifouling Boyalar ile İlgili Son Bir Gelişme
Boya endüstrisi sürekli değişen, gelişen bir endüstri. 1980’ li yıllarda pek çok ülke, marinalarda ve benzeri düşük su gelgitlerine sahip alanlarda, TBT içeren zehirli boyaların, deniz organizmalarına verdiği olumsuz etkilerden dolayı özellikle küçük teknelerde kullanımını yasaklamıştı. 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren de IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) MEPC (Deniz Çevresini Koruma Komitesi), TBT (kalay) içeren zehirli boya uygulamalarının ve 1 Ocak 2008’den itibaren de bu tip boyaların gemi karinalarında bulundurulmasının yasaklanmasını kabul etti. Yasaya göre antifouling sistem boyalar içinde zararlı organotinler içeren boyaları kullanan gemilere kısıtlamalar getiriliyor. Denizcilik boya sanayini etkileyen bu gelişmelerden sonra da bazı firmalar TBT(Kalay) içermeyen zehirli boya üretimine hız verdiler.

Vernik Nedir?

Vernik Nedir ?
Vernik ahşap zeminlerin nemlenmesini, aşınmasını ve çürümesini engelleyen koruyucu katman olarak kullanılan sıvı bir çözeltidir. Vernik Nasıl Üretilir ?
Klasik vernik üretimi reçinenin ve yağın karıştırılması ile başlar. Ardından oluşturulan saf vernik sürülebilir olması için tiner ile çözülür.

Devamı

Tekne Bakımı Neden

Güzel, güneşli yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde tekne sahipleri yavaş yavaş teknelerini karaya çekmeye başladılar. Bazı tekne sahipleri de teknelerinin limanda emniyetli ve uygun bir şekilde kışlaması için gerekli tedbirleri almaktalar. Bu yazımızın, henüz teknelerini kışlama pozisyonuna almamış olanlar için daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Devamı

Boya Nedir?

En temel malzememiz kuşkusuz kullanacağımız boya. Boya nedir, temel özellikleri nelerdir? Boya uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve o yüzeyler üzerinde koruyucu bir tabaka meydana getiren malzemedir. Genel ve basit hali ile bu şekilde tarif edilen boya, uygulama yerine göre cinsi, kullanma şekli gibi çeşitli farklılıklar gösterir. Bir boya ancak doğru ve uygun ...

Devamı

Antifouling Boyalar

Bu tür boyalar, fouling organizmaları dediğimiz; insan tarafından yapılmış araç ve gereç yüzeyleri üzerinde tutunan ve gelişen bitkisel ve hayvansal organizmalar topluluğunun üzerinde bulundukları araçlara ve gereçlere zarar vermelerini engellemek için bu canlıların barınamadığı ortamlar oluşturur. Aslında olay bu kadar basit değildir.

Devamı

Pasta Cila Nedir?

Pasta Nedir?
Pasta aslında sıvı bir zımpara işlemi; fiziksel ve kimyasal olarak bir nevi boya çözücüdür.
Pastanın bizi ilgilendiren kısmı ise daha çok zemin üzerindeki ufak çizikler ve deformasyonlar. Zaman içerisinde tekne yıkanırken kullanılan fırçaların yarattığı tahribat, güneşin matlaştırması ve seyir esnasında yada çeşitli nedenlerle ...

Devamı

Boya Nasıl Yapılır

Eski Boyalı Ahşap Yüzeylerin Boyanması
Yüzey hazırlığı ve temizliği: Eski boya artıkları ve yosunlar temizlenir. Temizleme işlemi için, daha önce boyama aletlerinde anlattığımız yöntemlerle; ıspatula, jet motoru, iskarpela, sistre gibi boya kazıyıcılar, gerektiği yerlerde de boya sökücü kimyasallar kullanılarak temizlik işlemi yapılır.En son, boyamadan önce boyanacak yüzey tinerli ...

Devamı

Jelkot Nedir?

Jelkot, kompozit yada cam elyaf destekli plastik malzemelerin üst katmanını oluşturan ve yüzeyin görüntü kalitesini artıran ve dış ortam dayanıklılığını üst seviyelere çıkaran malzemedir. Jelkotlar genel olarak epoksi ve poliester reçine esaslıdır. Poliester reçineler kimyasal olarak modifiye edilerek jelkotlar oluşturulur, fırça yada püskürtme yöntemi uygulanır.

Devamı

Ozmozdan Nasıl Korunulur?

Ozmoz, her yıl yapılan periyodik bakımlar ile erken fark edilebilir ve oluşması geciktirilebilir.
Aşağıdaki uygulamalar ile ozmoz oluşumuna karşı oldukça etkin bir güvenlik önlemi alabilirsiniz;
• Teknelerinizi her yıl en az 4-5 gün karaya alın ve yıllık bakımlarını yapın.
• Üzerlerindeki eski zehirli boyayı ...

Devamı

Sikaflex nedir?

Sikaflex poliüretan bazlı, tek komponentli, bir çok yüzeye kolayca yapışan, nem ile kürlenerek teknede sızdırmaz conta görevi gören marin mastiğidir.Bu ürün esnek yapısıyla teknenizdeki bağlantı noktalarında elastik yapıştırma sağlar ve bu sayede hem iç hem de dış mekanlarda vibrasyonu önleyerek ses yalıtımına katkı sağlar.Ahşap ve metal bazlı yüzeylerin yanında, seramik...

Devamı

Karina Zehirli Boyası

Karina geminin sürekli su ile temas edilen bölümüne verilen isimdir. Sürekli tuzlu suyun etkisine maruz kalan geminin karina bölgesini boyamada antifouling (zehirli) isimli boyalar kullanılır.
Neden antifouling (zehirli) boya kullanılır?
Denizde yaşayan canlıların bir kısmı hayatını sürdürebilmek için sert bir yüzeye tutunmak zorundadır.

Devamı