Boya Nedir?

En temel malzememiz kuşkusuz kullanacağımız boya. Boya nedir, temel özellikleri nelerdir ?
Boya uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve o yüzeyler üzerinde koruyucu bir tabaka meydana getiren malzemedir. Genel ve basit hali ile bu şekilde tarif edilen boya, uygulama yerine göre cinsi, kullanma şekli gibi çeşitli farklılıklar gösterir. Bir boya ancak doğru ve uygun şekilde uygulanılırsa en iyi sonucu verir. Örneğin bazı boyalar inceltilmez. İnceltilmesi gereken de boyalar doğru inceltici kullanılarak inceltilmelidir. Zehirli boyalarda uygulama ve denize atma sürelerinde farklılıklar vardır. Bu nedenlerle öncelikle uygulayacağımız boyayı iyi tanımalıyız. Doğru amaçla kullanıyor muyuz, uygulama tekniğini doğru biliyor muyuz gibi sorulara kesin yanıtlar verebilmeliyiz. Boya üzerindeki etiket bilgilerinden ya da boya satıcılarından sağlıklı bilgilere ulaşmalıyız. Yapılan en temel hatalardan biri boya üzerindeki etiket bilgilerini dikkate almamaktır.

Teknelerde Kullanılan Boya Çeşitleri ve Özellikleri
Teknelerde kullanılan boyalar üretildikleri sentetik reçine tipine göre dört ana grupta incelenirler. Alkidler, viniller, poliüretanlar ve epoksiler. Alkid boyalar su üzerinde bulunan tüm yüzeylerde kullanılabilir, çabuk kurur ve piyasa fiyatı diğerlerine nazaran daha ucuzdur. Vinil tipte boyalar özellikle karina bölgesinde kullanılır diğer bölgelere de tatbik edilebilir. Yumuşak özellikte ve aşınmalara karşı dayanıklı bir boyadır. Üzerine uygulanacağı boyayı kaldırır. Bu nedenle uygulanacak yüzey boyalı olmamalı ya da daha önceki boyanın da vinil olmasına dikkat edilmelidir. Değilse, yüzey çok özenli bir şekilde önceki boyadan temizlenmelidir. Aksi takdirde vinil diğer boyaları bozacak ve kaldırarak hem kötü bir görünüm oluşmasına, hem de teknemizin ahşabının zarar görmesine neden olacaktır. Poliüretan boyalar ise genellikle su üstü kısımlarda kullanılır ve aşınmalara karşı çok dayanıklı olduklarından yağlı, kirli, tuzlu bölgelerde kullanılması uygundur. Teknenizin güneş gören bölgelerinde de güvenle kullanabilirsiniz. Diğer boyalara göre biraz daha fiyatı pahalıdır. Epoksi boyaları tüm yüzeylerde güvenle kullanabilirsiniz, dayanıklı bir boyadır. Özellikle sac tekneler için çok uygundur, ancak pahalı bir boyadır ve renk kaybı yüksektir. Boyaları kullanacağımız yere göre seçersek boyalardan daha yüksek oranda verim alırız. Farklı yerlerde, farklı boya kullanmak maliyetli gibi gözükse de, ileride yaşayabileceğimiz sorunlarla kıyasladığımızda karlı olduğumuzu görebiliriz. Ayrıca pahalı bir boya alıp, gereksiz yerlere kullananlar da yok değil. Boyaların önemli özelliklerinden biri de taşıdıkları renge göre fonksiyonları da değişebilir. Örneğin güneşten az etkilenen bir boya almak isterken siyah rengi tercih ederseniz küçük ama önemli bir mantık hatası yapmış olursunuz. Çünkü siyah renk güneş ışınlarını emer, daha çabuk renk kaybı gösterir ve teknenizin yaz aylarında güneşli havalarda daha çok ısınmasına neden olur. Genellikle dış yüzey boyalarının beyaz seçilmesinin de temel nedeni budur. Bu arada parlak ve açık renkler de güneş ışığının daha fazla yansımasına ve göz kamaşmalarına neden olur. Parlak renkler son katlara uygulandıklarında yüzeydeki pürüzleri, çatlakları daha fazla belli ederler. Bu nedenle son katlarda yarı mat boya uygulanması ileride daha güzel bir görünüm oluşturur. 

Vernik Nedir?

Vernik Nedir ?
Vernik ahşap zeminlerin nemlenmesini, aşınmasını ve çürümesini engelleyen koruyucu katman olarak kullanılan sıvı bir çözeltidir. Vernik Nasıl Üretilir ?
Klasik vernik üretimi reçinenin ve yağın karıştırılması ile başlar. Ardından oluşturulan saf vernik sürülebilir olması için tiner ile çözülür.

Devamı

Tekne Bakımı Neden

Güzel, güneşli yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde tekne sahipleri yavaş yavaş teknelerini karaya çekmeye başladılar. Bazı tekne sahipleri de teknelerinin limanda emniyetli ve uygun bir şekilde kışlaması için gerekli tedbirleri almaktalar. Bu yazımızın, henüz teknelerini kışlama pozisyonuna almamış olanlar için daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Devamı

Boya Nedir?

En temel malzememiz kuşkusuz kullanacağımız boya. Boya nedir, temel özellikleri nelerdir? Boya uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve o yüzeyler üzerinde koruyucu bir tabaka meydana getiren malzemedir. Genel ve basit hali ile bu şekilde tarif edilen boya, uygulama yerine göre cinsi, kullanma şekli gibi çeşitli farklılıklar gösterir. Bir boya ancak doğru ve uygun ...

Devamı

Antifouling Boyalar

Bu tür boyalar, fouling organizmaları dediğimiz; insan tarafından yapılmış araç ve gereç yüzeyleri üzerinde tutunan ve gelişen bitkisel ve hayvansal organizmalar topluluğunun üzerinde bulundukları araçlara ve gereçlere zarar vermelerini engellemek için bu canlıların barınamadığı ortamlar oluşturur. Aslında olay bu kadar basit değildir.

Devamı

Pasta Cila Nedir?

Pasta Nedir?
Pasta aslında sıvı bir zımpara işlemi; fiziksel ve kimyasal olarak bir nevi boya çözücüdür.
Pastanın bizi ilgilendiren kısmı ise daha çok zemin üzerindeki ufak çizikler ve deformasyonlar. Zaman içerisinde tekne yıkanırken kullanılan fırçaların yarattığı tahribat, güneşin matlaştırması ve seyir esnasında yada çeşitli nedenlerle ...

Devamı

Boya Nasıl Yapılır

Eski Boyalı Ahşap Yüzeylerin Boyanması
Yüzey hazırlığı ve temizliği: Eski boya artıkları ve yosunlar temizlenir. Temizleme işlemi için, daha önce boyama aletlerinde anlattığımız yöntemlerle; ıspatula, jet motoru, iskarpela, sistre gibi boya kazıyıcılar, gerektiği yerlerde de boya sökücü kimyasallar kullanılarak temizlik işlemi yapılır.En son, boyamadan önce boyanacak yüzey tinerli ...

Devamı

Jelkot Nedir?

Jelkot, kompozit yada cam elyaf destekli plastik malzemelerin üst katmanını oluşturan ve yüzeyin görüntü kalitesini artıran ve dış ortam dayanıklılığını üst seviyelere çıkaran malzemedir. Jelkotlar genel olarak epoksi ve poliester reçine esaslıdır. Poliester reçineler kimyasal olarak modifiye edilerek jelkotlar oluşturulur, fırça yada püskürtme yöntemi uygulanır.

Devamı

Ozmozdan Nasıl Korunulur?

Ozmoz, her yıl yapılan periyodik bakımlar ile erken fark edilebilir ve oluşması geciktirilebilir.
Aşağıdaki uygulamalar ile ozmoz oluşumuna karşı oldukça etkin bir güvenlik önlemi alabilirsiniz;
• Teknelerinizi her yıl en az 4-5 gün karaya alın ve yıllık bakımlarını yapın.
• Üzerlerindeki eski zehirli boyayı ...

Devamı

Sikaflex nedir?

Sikaflex poliüretan bazlı, tek komponentli, bir çok yüzeye kolayca yapışan, nem ile kürlenerek teknede sızdırmaz conta görevi gören marin mastiğidir.Bu ürün esnek yapısıyla teknenizdeki bağlantı noktalarında elastik yapıştırma sağlar ve bu sayede hem iç hem de dış mekanlarda vibrasyonu önleyerek ses yalıtımına katkı sağlar.Ahşap ve metal bazlı yüzeylerin yanında, seramik...

Devamı

Karina Zehirli Boyası

Karina geminin sürekli su ile temas edilen bölümüne verilen isimdir. Sürekli tuzlu suyun etkisine maruz kalan geminin karina bölgesini boyamada antifouling (zehirli) isimli boyalar kullanılır.
Neden antifouling (zehirli) boya kullanılır?
Denizde yaşayan canlıların bir kısmı hayatını sürdürebilmek için sert bir yüzeye tutunmak zorundadır.

Devamı