Tekne Bakımı Neden Önemlidir?

Nedir peki limanda teknemizi bekleyen tehlikeler? Her yaz teknemizin boyanması için yüklü miktarda masraf yaparız. Teknemizin sağlığı, ömrü ve bizim güvenliğimiz için olduğu kadar, kullandığımız teknemizin güzel görünmesi için de bu masraflardan kaçınmayız ve kaçınmamamız da gerekir. Çünkü deneyimli denizciler bilir ki deniz şakaya gelmez. Böyle üzücü bir deneyim yaşayan bir tanıdığım geldi şimdi aklıma. Konunun önemi açısından yaşanan olayı kısaca aktarayım size. Yeni satın aldıkları tekneyi hiç bakım yapmadan iki yıl karada bıraktıktan sonra işin ehli olmayan kişilere para karşılığı iki üç günlük bir çalışmayla boya yaptırıp denize attılar. Tekne denize atılır atılmaz su yapmaya başladı. İki gün su kesilmedi ve üçüncü gün tekne limanın içinde göz göre göre battı. Evet bu kadar önemli teknenin bakımını yapmak. Bu konuda güvendiğiniz kişiler bile bazen yeterli özeni göstermediklerinden, bazen de bilgisizlikten önemli teknik hatalar yapmaktalar. Tekneniz batmaya bilir ama uygun zamanda gereken bakımı yapmazsanız önce de söylediğim gibi daha fazla para, zaman ve çaba harcarsınız.
Sizlere bu yazımda ahşap teknelerde kullanılan boyalardan ve uygulama tekniklerinden bahsedeceğim. Boyacılık aslında sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Kesinlikle ustalık isteyen, deneyim gerektiren bir zanaattır. Ama bu kendi teknenizi kendiniz bir usta gibi iyi boyayamazsınız demek değildir. Zamanla uygun teknikleri kullanarak daha akılcı bir yöntemi kendiniz bile yaratabilirsiniz. Ancak önemli olan kullanacağınız malzemeyi ve araçlarınızı iyi tanımaktır. Boyama işi için uygun mevsimi, zamanı ve yeri seçmek de önemlidir. Yağmurlu ya da çok rüzgarlı bir havada boya yapmamak gibi. Boyama işine başlandıktan sonra uzun aralar verilmemeli, mümkün olduğunca kısa sürede teknenin boyama işlemi bitirilmeli ve tekne denize atılmalıdır. Limanda kışlatma imkanı varsa tekneyi karada değil limanda kışlatmak her zaman için tercih edilmelidir. Ancak bulunduğunuz bölgenin ve limanın kış aylarındaki hava şartlarını, aldığı rüzgarları göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bırakacağınız liman yosunlaşmaya fazla elveri_şli mi, zararlı deniz canlıları barındırıyor mu, liman masrafları çok yüksek mi, tüm bunları da değerlendirmelisiniz. Eğer şartlar olumsuzsa teknenizi karaya çekmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.
Denizde kışlayan teknelerle karada kışlayan teknelerin yaz sezonu öncesi bakımları farklıdır. Denizde kışlayan tekneler suda deniz canlılarından etkilenirler. Yosunlaşma, midye kabukları ve bazı deniz canlıları teknemizin denizdeki en büyük düşmanlarıdır ve kış boyunca teknemiz bu canlılara karşı savunmasızdır. Tüm bunlara rağmen teknenin denizde kalmasının yararları sakıncalarından fazladır. Öncelikle tekneyi doğal ortamından ayırmamış olursunuz. Ahşabın uzun süre kuru kalması zamanla açmasına, üzerinde boya çatlakları oluşmasına neden olur. Teknelerin kışlama koşulları başka bir yazıda ayrıntılı incelenebilir. Bu yazımızda; teknemizin koruyuculuk özelliğini nasıl arttırabiliriz, teknemizi bu zararlı deniz canlılarının meydana getirdiği zararlardan en az etkilenebilecek şekilde nasıl ve ne tür malzeme ile koruyabiliriz bunu inceleyeceğiz.
İşe, kullanmamız gereken malzemeleri tanımakla başlayalım;