Vernik Nedir?

Vernik Nedir ?

Vernik ahşap zeminlerin nemlenmesini, aşınmasını ve çürümesini engelleyen koruyucu katman olarak kullanılan sıvı bir çözeltidir.

Vernik Nasıl Üretilir ?

Klasik vernik üretimi reçinenin ve yağın karıştırılması ile başlar. Ardından oluşturulan saf vernik sürülebilir olması için tiner ile çözülür. Tiner , reçine ve katı yağın birbiri içinde çözülmesi ile ahşap yüzeye fırça ile sürülebilecek kıvamda olan vernik üretilir.

Vernik Ne İşe Yarar ?

Koruyucu katman görevi verniğin en bilindik özelliğidir. Ahşap üstüne koruyucu olarak sürülür. Ayrıca ahşaba parlaklık kattığı için uzun ahşap eşyaların uzun süre yeniymiş gibi görünmesini sağlar. Verniğin diğer bir özelliği ise ahşap ile uyumlu yapısı gereği dolgu malzemesi olarak kullanılmasıdır. Çizilen yıpranan ahşap parçaları vernik ile tamir edilip doldurulur.

Vernik Çeşitleri Nelerdir ?

Ahşap vernik çeşitleri kullanılacak ahşap malzemesinin yapısına göre farklılık göstermektedir.  Ahşap vernik çeşitleri üç gruba ayrılır.

Selülozik Vernikler: Selüloz vernikler nitroselüloz ve organik solvent bazlı verniklerdir. Kullanımı kolaydır. Her ne kadar poliüretan, akrilik, UV ve su vernikleri gibi modern sistemler piyasaya sunulmuş olsa da, selüloz vernikleri hala sıklıkla kullanılmaktadır. Nitroselüloz aynı zamanda kökeni ağacın özünde, ahşabın kendisinde bulunan doğal bir üründür. 

Poliüretan Vernikler: Havzanın PU vernikleri (PoliUrethane için PU) çok reaktiftir. Bunlar iki bileşenden oluşur: vernik ve sertleştirici. Her iki bileşen ambalaj üzerindeki belirtilen karışım oranına göre iyi karıştırılmalıdır. Son kat boya için yüksek talepler yapıldığında, Havzanın PU vernikleri kullanılır. Çoğunlukla, bu ürünler mutfak ve banyo mobilyalarına, laboratuvar ve eczanelere yönelik tesislere uygulanır. Her ne kadar içte evrensel olarak kullanılsalar da, bitümlü lekeler veya benzinli lekeler gibi yağlı yüzeylerle birleştirilemezler.

Sentetik Vernikler: Sentetik vernikler, bazı durumlarda, daha az doygunluk ve daha düşük parlaklık sunarlar.

 


 

Vernik Nedir?

Vernik Nedir ?
Vernik ahşap zeminlerin nemlenmesini, aşınmasını ve çürümesini engelleyen koruyucu katman olarak kullanılan sıvı bir çözeltidir. Vernik Nasıl Üretilir ?
Klasik vernik üretimi reçinenin ve yağın karıştırılması ile başlar. Ardından oluşturulan saf vernik sürülebilir olması için tiner ile çözülür.

Devamı

Tekne Bakımı Neden

Güzel, güneşli yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde tekne sahipleri yavaş yavaş teknelerini karaya çekmeye başladılar. Bazı tekne sahipleri de teknelerinin limanda emniyetli ve uygun bir şekilde kışlaması için gerekli tedbirleri almaktalar. Bu yazımızın, henüz teknelerini kışlama pozisyonuna almamış olanlar için daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Devamı

Boya Nedir?

En temel malzememiz kuşkusuz kullanacağımız boya. Boya nedir, temel özellikleri nelerdir? Boya uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve o yüzeyler üzerinde koruyucu bir tabaka meydana getiren malzemedir. Genel ve basit hali ile bu şekilde tarif edilen boya, uygulama yerine göre cinsi, kullanma şekli gibi çeşitli farklılıklar gösterir. Bir boya ancak doğru ve uygun ...

Devamı

Antifouling Boyalar

Bu tür boyalar, fouling organizmaları dediğimiz; insan tarafından yapılmış araç ve gereç yüzeyleri üzerinde tutunan ve gelişen bitkisel ve hayvansal organizmalar topluluğunun üzerinde bulundukları araçlara ve gereçlere zarar vermelerini engellemek için bu canlıların barınamadığı ortamlar oluşturur. Aslında olay bu kadar basit değildir.

Devamı

Pasta Cila Nedir?

Pasta Nedir?
Pasta aslında sıvı bir zımpara işlemi; fiziksel ve kimyasal olarak bir nevi boya çözücüdür.
Pastanın bizi ilgilendiren kısmı ise daha çok zemin üzerindeki ufak çizikler ve deformasyonlar. Zaman içerisinde tekne yıkanırken kullanılan fırçaların yarattığı tahribat, güneşin matlaştırması ve seyir esnasında yada çeşitli nedenlerle ...

Devamı

Boya Nasıl Yapılır

Eski Boyalı Ahşap Yüzeylerin Boyanması
Yüzey hazırlığı ve temizliği: Eski boya artıkları ve yosunlar temizlenir. Temizleme işlemi için, daha önce boyama aletlerinde anlattığımız yöntemlerle; ıspatula, jet motoru, iskarpela, sistre gibi boya kazıyıcılar, gerektiği yerlerde de boya sökücü kimyasallar kullanılarak temizlik işlemi yapılır.En son, boyamadan önce boyanacak yüzey tinerli ...

Devamı

Jelkot Nedir?

Jelkot, kompozit yada cam elyaf destekli plastik malzemelerin üst katmanını oluşturan ve yüzeyin görüntü kalitesini artıran ve dış ortam dayanıklılığını üst seviyelere çıkaran malzemedir. Jelkotlar genel olarak epoksi ve poliester reçine esaslıdır. Poliester reçineler kimyasal olarak modifiye edilerek jelkotlar oluşturulur, fırça yada püskürtme yöntemi uygulanır.

Devamı

Ozmozdan Nasıl Korunulur?

Ozmoz, her yıl yapılan periyodik bakımlar ile erken fark edilebilir ve oluşması geciktirilebilir.
Aşağıdaki uygulamalar ile ozmoz oluşumuna karşı oldukça etkin bir güvenlik önlemi alabilirsiniz;
• Teknelerinizi her yıl en az 4-5 gün karaya alın ve yıllık bakımlarını yapın.
• Üzerlerindeki eski zehirli boyayı ...

Devamı

Sikaflex nedir?

Sikaflex poliüretan bazlı, tek komponentli, bir çok yüzeye kolayca yapışan, nem ile kürlenerek teknede sızdırmaz conta görevi gören marin mastiğidir.Bu ürün esnek yapısıyla teknenizdeki bağlantı noktalarında elastik yapıştırma sağlar ve bu sayede hem iç hem de dış mekanlarda vibrasyonu önleyerek ses yalıtımına katkı sağlar.Ahşap ve metal bazlı yüzeylerin yanında, seramik...

Devamı

Karina Zehirli Boyası

Karina geminin sürekli su ile temas edilen bölümüne verilen isimdir. Sürekli tuzlu suyun etkisine maruz kalan geminin karina bölgesini boyamada antifouling (zehirli) isimli boyalar kullanılır.
Neden antifouling (zehirli) boya kullanılır?
Denizde yaşayan canlıların bir kısmı hayatını sürdürebilmek için sert bir yüzeye tutunmak zorundadır.

Devamı